Rekolekcje z Mikołajem

Tradycyjnie w drugą niedzielę adwentu w naszej parafii rozpoczęły się rekolekcje przygotowujące nas na godne i właściwe przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Słowem Bożym dzielił się z nami Ojciec Kazimierz Poręba ze Zgromadzenia Ojców Orionistów, aktualnie pełniący obowiązki dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Izbicy Kujawskiej. Rekolekcjonista zachęcił nas, aby nie bać się wziąć Jezusa za przewodnika w naszym życiu. Nie jest to rzecz prosta, ale tylko On ma Słowo Życia Wiecznego. Przyjmując Chrystusa nie może być żadnych kalkulacji, to musi być postawa dziecka. Tu Ojciec Kazimierz przytoczył, jak jego podopieczni darzą zaufaniem swoich opiekunów.

W adwentowym przygotowaniu do Bożego Narodzenia nie może zabraknąć Sakramentu Pojednania, który nie tyko otwiera nasze serce dla Boga, ale konieczne jest aby przebaczający grzech Jezus pomógł nam otworzyć się na drugiego człowieka, co jest o wiele trudniejsze. Dobra rodzina jest miejscem gdzie uczymy się właściwych relacji i chociaż ona nie jest pozbawiona zagrożeń i trudności, to obecność Boga jest gwarantem, że można nawet z najtrudniejszych opresji wyjść umocnionym. Na zakończenie rekolekcji, które 06.12.2016 miały swój finał, jak przystoi na ten dzień, przybył sam św. Mikołaj i sprawił wszystkim niespodziankę.

Uroczystość Chrystusa Króla

Z wielką radością została przyjęta w naszej parafii informacja przekazana przez Pasterzy Kościoła w Polsce o Jubileuszowym Akcie Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Przyjęcie panowania Jezusa, uznanie Go swym Panem ma znaczenie zbawcze. Jest pragnieniem serc Polaków i historii życia niejednej parafii, by „Intronizacja Chrystusa Króla”  miała miejsce  przy okazji rekolekcji czy misji świętych. Znakiem takiego wydarzenia w naszej parafii jest piękna figura Chrystusa Króla z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dla niej przebudowano ołtarz aby mogła być godnie eksponowana i aby mogły się tu obywać modlitwy. Tu też, przed tym ołtarzem obywała się nowenna poprzedzająca uroczysty akt. Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że tak jak nasi dziadowie czy ojcowie przyjmowali że cała Prawda jest w Chrystusie, tak i nam przy dzisiejszych zagrożeniach koniecznym jest, aby Chrystusa Króla postawić na Jemu właściwym miejscu.