W Argentynie zmarł o. Józef Baraniak

21 grudnia 2016 r. zmarł w wieku 70 lat w La Plata w Argentynie o. Józef Baraniak – redemptorysta.

O. Józef Baraniak CSsR urodził się 21 stycznia 1946 r. w Błennej, pierwsze śluby zakonne złożył 24 września 1962 r., śluby wieczyste 1 lutego 1972 r. Został wyświęcony na kapłana 21 czerwca 1972 r. w Tuchowie. Poza latami formacji zakonnej i kapłańskiej w Polsce, całe swe życie redemptorysty spędził jako misjonarz w Ameryce Południowej. W 1973 roku wyjechał na misje do Argentyny, gdzie został przełożonym i proboszczem parafii Najświętszego Serca w Villa Angela, następnie pełnił posługę jako proboszcz w kilku kolejnych parafiach: Matki Nieustającej Pomocy w Buenos Aires, w miejscowości Charata, w domu parafialnym i nowicjacie redemptorystów w San Pedro, potem w Matara i ponownie w Villa Angela. Od 2013 r. był wikariuszem w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Chubut w Patagonii.

Z wielką radością wracał  w rodzime strony, do stóp Matki Bożej Błeńskiej. Regularnie (średnio co 3 lata) przyjeżdżał do Polski. W czasie pobytu w Błennej, zawsze z dużym zaangażowaniem włączał się w życie naszej wspólnoty parafialnej.

Zmarł po dłuższej chorobie 21 grudnia 2016 r. w La Plata. Został pochowany w Quilmes 22 grudnia 2016 r.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

Krótki materiał filmowy z uroczystości pogrzebowej jest dostępny tutaj.