Nawiedzenie

W roku jubileuszu 900 powstania Diecezji Włocławskiej w parafii św. Małgorzaty P.M. w Błennej w dniach 29 – 30 sierpnia 2023 roku obyły się uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej w Znaku Ikony Jasnogórskiej. Wydarzeniom tym przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Wętkowski. O godzinie 17:30 przybyła Matka Boża z parafii Mąkoszyn w orszaku procesyjnym została przeniesiona do świątyni, a następnie została odprawiona Msza św. powitalna.
Do tego wydarzenia cała parafia w dniach 26 –29 sierpnia 2023 r. przygotowywana była przez misje święte, które poprowadził Ojciec Tadeusz Mosz ze zgromadzenia księży Michaelitów. Ojciec Tadeusz wraz z ks. Marcinem Ziółkowskim, profesorem naszego Seminarium, poprowadzili również liturgiczne wprowadzenia Matki Bożej. W czasie Nawiedzenia przeżywaliśmy różne nabożeństwa: o godzinie 21:00 „Apel Jasnogórski”, który poprowadził Ojciec Paweł Subik, Paulin, kustosz obrazu oraz Ks. Marcin Ziółkowski, o północy sprawowana była „Pasterka Maryjna”, przewodniczył jej ks. Marcin Ziółkowski i podzielił się słowem Bożym, współkoncelebrowali ks. Daniel Augustyniak, były proboszcz parafii Błenna oraz rodak Ojciec Ryszard Andrzejewski CSMA. Po pasterce przewidziana była indywidualna adoracja przy Ikonie Jasnogórskiej od godziny 1:00 do 7:00. Trzeba nadmienić, że przez cały czas adoracji kościół wypełniony był modlącymi się parafianami i gośćmi. Na godzinę 9:00 przewidziana była msza dla chorych i seniorów z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia. Kościół znów wypełnił się po brzegi, a Ojciec Paweł przepięknie wprowadził nas w znaczenie i tajemnice krzyża i cierpienia w naszym życiu. O godzinie 11:30 w świątyni zgromadziły się dzieci z rodzicami. Ojciec Tadeusz sprawował mszę w ich intencji oraz udzieli dzieciom i matkom w stanie błogosławionym błogosławieństwa. W godzinie miłosierdzia modliliśmy się na „koronce” i adorując Matkę Bożą czekaliśmy na mszę dziękczynną na zakończenie Nawiedzenia. Mszę pożegnalno – dziękczynną sprawował Ks. Proboszcz Waldemar Pasierowski, a słowo Boże wygłosił Ojciec Ryszard Andrzejewski. Po mszy świętej w uroczystym orszaku odprowadziliśmy Ikonę Jasnogórska do samochodu kaplicy i Maryja została przewieziona do parafii Lubomin.

Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj.