Nawiedzenie

W roku jubileuszu 900 powstania Diecezji Włocławskiej w parafii św. Małgorzaty P.M. w Błennej w dniach 29 – 30 sierpnia 2023 roku obyły się uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej w Znaku Ikony Jasnogórskiej. Wydarzeniom tym przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Wętkowski. O godzinie 17:30 przybyła Matka Boża z parafii Mąkoszyn w orszaku procesyjnym została przeniesiona do świątyni, a następnie została odprawiona Msza św. powitalna.
Do tego wydarzenia cała parafia w dniach 26 –29 sierpnia 2023 r. przygotowywana była przez misje święte, które poprowadził Ojciec Tadeusz Mosz ze zgromadzenia księży Michaelitów. Ojciec Tadeusz wraz z ks. Marcinem Ziółkowskim, profesorem naszego Seminarium, poprowadzili również liturgiczne wprowadzenia Matki Bożej. W czasie Nawiedzenia przeżywaliśmy różne nabożeństwa: o godzinie 21:00 „Apel Jasnogórski”, który poprowadził Ojciec Paweł Subik, Paulin, kustosz obrazu oraz Ks. Marcin Ziółkowski, o północy sprawowana była „Pasterka Maryjna”, przewodniczył jej ks. Marcin Ziółkowski i podzielił się słowem Bożym, współkoncelebrowali ks. Daniel Augustyniak, były proboszcz parafii Błenna oraz rodak Ojciec Ryszard Andrzejewski CSMA. Po pasterce przewidziana była indywidualna adoracja przy Ikonie Jasnogórskiej od godziny 1:00 do 7:00. Trzeba nadmienić, że przez cały czas adoracji kościół wypełniony był modlącymi się parafianami i gośćmi. Na godzinę 9:00 przewidziana była msza dla chorych i seniorów z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia. Kościół znów wypełnił się po brzegi, a Ojciec Paweł przepięknie wprowadził nas w znaczenie i tajemnice krzyża i cierpienia w naszym życiu. O godzinie 11:30 w świątyni zgromadziły się dzieci z rodzicami. Ojciec Tadeusz sprawował mszę w ich intencji oraz udzieli dzieciom i matkom w stanie błogosławionym błogosławieństwa. W godzinie miłosierdzia modliliśmy się na „koronce” i adorując Matkę Bożą czekaliśmy na mszę dziękczynną na zakończenie Nawiedzenia. Mszę pożegnalno – dziękczynną sprawował Ks. Proboszcz Waldemar Pasierowski, a słowo Boże wygłosił Ojciec Ryszard Andrzejewski. Po mszy świętej w uroczystym orszaku odprowadziliśmy Ikonę Jasnogórska do samochodu kaplicy i Maryja została przewieziona do parafii Lubomin.

Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj.

Rekolekcje wielkopostne 2022 r.

W naszym duchowym przygotowaniu do godnego przeżycia Uroczystości Paschalnych nieodłącznym elementem są rekolekcje parafialne. W tym roku odbyły się w naszej wspólnocie parafialnej w dniach o 27 – 29 marca, bez żadnych ograniczeń sanitarnych. Rekolekcje poprowadził Ks. Przemysław Pankowski. Dzieląc się z mami Słowem Bożym, zaprosił nas by Pismo Święte uczynić zwierciadłem, w którym będziemy mogli zobaczyć prawdziwe nasze oblicze. Porównanie go z Jezusem Chrystusem pomoże nam nanieść właściwe poprawki, a temu służy cały post, a szczególnie przeżywane rekolekcje. Szybkimi krokami zbliżamy się do najważniejszych przeżyć związanych z Wielkim Tygodniem. Niedziela Palmowa pokazała, że znaczna część parafian skorzystała z okazji i odnowiła wspólnotę z Jezusem Chrystusem przez Sakrament Pojednania.

Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj.

Uroczystość odpustowa ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

W środę 8 września 2021 roku w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej obył się odpust, na który oprócz parafian przybywają zorganizowane pielgrzymki. Nie inaczej było i w tym roku. Pielgrzymi z Przedcza (najliczniejsza grupa), z Chodcza i Cett oraz Kłodawy (już 164 pielgrzymka) oraz parafianie i goście zgromadzili się przed ołtarzem polowym,  aby uwielbić Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej. Uroczystą sumę odpustową odprawił i słowo Boże wygłosił Ks. Kanonik Józef Wronkiewicz. Kaznodzieja podkreślił, jak bardzo potrzebna jest nam łaskawość i obecność w tym miejscu Matki Bożej. Tylko zawierzenie Jej może nam pomóc, aby nasza ojczyzna, nasze rodziny i my sami, byśmy nie stracili właściwej Bożej orientacji. W świecie gdzie Bóg, Jezus Chrystus nie jest Autorytetem szybko znajdziemy się w chaosie.
Kapłani, którzy przybyli na uroczystość odpustową służyli wiernym w konfesjonale, kto chciał mógł skorzystać w pełni z przywileju odpustowego. Dla pielgrzymów i wszystkich chętnych panie z zrzeszenia „Bezbłenne Kobiety” przygotowały poczęstunek, aby pielgrzymi nie ustali w drodze powrotnej.

Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj.

Bierzmowanie

Po prawie rocznym oczekiwaniu w dniu 28 sierpnia 2021 r. roku ks. Biskup Stanisław Gębicki udzielił sakramentu Bierzmowania 45 kandydatom. W czasie liturgii słowa ks. Biskup zwracając się do młodzieży bardzo mocno wyakcentował, jak bardzo potrzeba dziś prawdziwych świadków Chrystusa. Nadmienił nadto, jak trudno jest dziś być świadkiem, prosił aby ci którzy przyjęli Ducha Świętego uczynili wszystko by sprostać temu zadaniu. Kościół na was liczy.

Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj.

 

Dożynki parafialne

W niedzielę 22 sierpnia 2021 r. nasza wspólnota parafialna dziękowała Opatrzności Bożej za tegoroczne zbiory. Mszy świętej dożynkowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ojciec Ryszard Andrzejewski. Wskazał, że największym dziękczynieniem jest Eucharystia, którą możemy celebrować, w której składamy Bogu wszystko to co nas raduje, ale przede wszystkim nasze bóle, niepewności, wszystko co napełnia nas lękiem. Dziękowanie Bogu za zbiory to wyraz pokory, że nie wszystko zależy od gospodarza, że potrzebne jest nam Boże błogosławieństwo. Umiejętność dziękowania Bogu jest również obok Eucharystii jedną z dróg do nieba. Uroczystość dożynkowa składała się z dwóch części, w kościele sprawowana była msza święta dziękczynna, gdzie poszczególne delegacje z wszystkich sołectw przyniosły w darze chleby, składając je przed ołtarzem, by mogły zostać pobłogosławione, oraz wieńce wykonane przez zrzeszenie „Bezbłenne kobiety” i seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Szczkowie. Po Eucharystii korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Szkole Podstawowej w Błennej, aby tam podzielić się chlebem i skosztować specjałów przygotowanych przez organizatorów i uczestniczyć w programach artystycznych. Nad całością uroczystości czuwały „Bezbłenne Kobiety”.

Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj.

Uroczystość odpustowa ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W dniu 15 sierpnia 2021 r. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej znów wypełniły rzesze wiernych parafian i pielgrzymów, aby u stóp Matki Najświętszej oddać chwalę Bogu za tak cudowną orędowniczkę, za to miejsce bijące miłością Maryi. Sumę odpustową odprawił Ojciec Ryszard Andrzejewski ze zgromadzenia księży Michalitów. On również podzielił się słowem Bożym, w którym podkreślił, jak wielki mamy skarb w niebie. Maryja jest całą naszą nadzieją, Ona nigdy nie zawodzi. Jej obecność w naszych sercach i rodzinach potrzebna jest by nie stracić godności dziecka bożego, by wszystko uporządkować tak jak chciałby Bóg. Wszystko jest w naszych rękach, czy jesteśmy gotowi skorzystać z tego Daru?

Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj.