1489 r. – pierwsza wzmianka pisemna o parafii Błenna.
1517 r. – konsekracja drugiej świątyni drewnianej prze biskupa sufragana Aleksandra Myszyńskiego.
Biskup Aleksander Myszyński wystawia dokument nadający 40 dni odpusty nawiedzającym ten kościół w pewne uroczystości. To przemawia za liczniejszym nawiedzaniem przez wiernych z poza parafii. Być może, że już wtedy czczono Matkę Bożą w cudownym obrazie.
W połowie XV wieku cudowny obraz matki Bożej był dość dobrze znany i nawiedzany.
Z 1711 roku jest pisemne stwierdzenie, że istniejący kościół jest zbyt mały dla przybywających wiernych i pielgrzymów.
W latach sześćdziesiątych XVIII wieku kolator Bielecki wybudował nowy kościół, został tylko poświęcony w 1765 roku. Jak się później okazało i on był za mały gdyż kult Matki Bożej bardo mocno wzrósł.
W 1786 roku Papież Pius VI wydał dekret odnośnie udzielania odpustów nawiedzającym to miejsce. Co było związane z popularnością tego ośrodka Maryjnego.
Około 1844 roku do Błennej zaczynają przybywać zorganizowane pielgrzymki (kompanie) z ościennych parafii: Kłodawy, Przedcza Chodcza i Dąbrowic).
1861 r. – ks. Michał Orzechowski rozpoczyna budowę nowej murowanej świątyni istniejącej po obecne czasy. Konsekrowana została 12.06.1878 przez biskupa kujawsko-kaliskiego Wincentego Teofila Chościak Popiela.
1958 r. – przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej z bocznej kaplicy do głównego ołtarza.
08.09.2014 r. – dekretem Księdza Biskupa Ordynariusza Wiesława Alojzego Maringa – kościół w Błennej z cudownym obrazem Matki Bożej podniesiony jest do rangi sanktuarium diecezjalnego. Uroczystościom przewodniczy Ks. Biskup Stanisław Gębicki.
15.08.2015 r. – Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, którą dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Wiesław Alojzy Mering.
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. więcej informacji
Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.