Rys historyczny Parafii i Sanktuarium w Błennej

  1. 1489 r. – pierwsza wzmianka pisemna o parafii Błenna.
  2. 1517 r. – konsekracja drugiej świątyni drewnianej prze biskupa sufragana Aleksandra Myszyńskiego.
  3. Biskup Aleksander Myszyński wystawia dokument nadający 40 dni odpusty nawiedzającym ten kościół w pewne uroczystości. To przemawia za liczniejszym nawiedzaniem przez wiernych z poza parafii. Być może, że już wtedy czczono Matkę Bożą w cudownym obrazie.
  4. W połowie XV wieku cudowny obraz matki Bożej był dość dobrze znany i nawiedzany.
  5. Z 1711 roku jest pisemne stwierdzenie, że istniejący kościół jest zbyt mały dla przybywających wiernych i pielgrzymów.
  6. W latach sześćdziesiątych XVIII wieku kolator Bielecki wybudował nowy kościół, został tylko poświęcony w 1765 roku. Jak się później okazało i on był za mały gdyż kult Matki Bożej bardo mocno wzrósł.
  7. W 1786 roku Papież Pius VI wydał dekret odnośnie udzielania odpustów nawiedzającym to miejsce. Co było związane z popularnością tego ośrodka Maryjnego.
  8. Około 1844 roku do Błennej zaczynają przybywać zorganizowane pielgrzymki (kompanie) z ościennych parafii: Kłodawy, Przedcza Chodcza i Dąbrowic).
  9. 1861 r. – ks. Michał Orzechowski rozpoczyna budowę nowej murowanej świątyni istniejącej po obecne czasy. Konsekrowana została 12.06.1878 przez biskupa kujawsko-kaliskiego Wincentego Teofila Chościak Popiela.
  10. 1958 r. – przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej z bocznej kaplicy do głównego ołtarza.
  11. 08.09.2014 r. – dekretem Księdza Biskupa Ordynariusza Wiesława Alojzego Maringa – kościół w Błennej z cudownym obrazem Matki Bożej podniesiony jest do rangi sanktuarium diecezjalnego. Uroczystościom przewodniczy Ks. Biskup Stanisław Gębicki.
  12. 15.08.2015 r. – Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, którą dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Wiesław Alojzy Mering.