Zróbcie Mu miejsce! Pan idzie z nieba

Boże_Ciało_16Eucharystia stanowi w istocie „skarb” Kościoła, cenne dziedzictwo, które zostawił nam Pan. Jednakże oddziaływanie tego skarbu, przeznaczonego dla ochrzczonych nie kończy się w Kościele: Eucharystia to Pan Jezus, który daje siebie „za życie świata” (J 6,51). W każdym czasie i w każdym miejscu On pragnie spotkać człowieka i nieść mu życie Boże. I nie tylko. Eucharystia ma wymiar kosmiczny: przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa stanowi w istocie początek przebóstwienia samego stworzenia. Dlatego uroczystość Bożego Ciała wyróżnia procesja z Najświętszym Sakramentem, która ma bogatą wymowę. Niosąc Eucharystię przez nasze wioski, ulice i place, pragniemy przybliżyć Chleb, który zstąpił z nieba, do naszego codziennego życia; chcemy aby Jezus szedł tam, gdzie my chodzimy i żył tam, gdzie my żyjemy. (por. Benedykt XVII 18.06.2006)